Par žadeītu

Par žadeītu

Žadeīts ir nefrītu grupas akmens, viens no visu laiku mistiskākajiem akmeņiem. Daudzās tautās visā pasaulē žadeīts ir bijis nozīmīgs gan tautsaimniecībā, gan statusa noteikšanā sabiedrībā.  Kā kulta akmeni to ir izmantojuši iedzīvotāji Ķīnā, Amerikas kontinentā - maiji, olmeki, acteki, Jaunzēlandē, Indijā, Japānā un pat Aļaskā! Austrumos tic, ka žadeīts ir svēts akmens, dažādības un bezgalības simbols. Ķīnā uzskata, ka žadeīts nes veiksmi un pasargā no nelaimes. Par šo akmeni ir sacerētas leģendas un izveidotas tradīcijas, no tā ir radīti kulta priekšmeti, nenovērtējami mākslas darbi, arhitektūras elementi, juvelierizstrādājumi, darba rīki un sadzīves priekšmeti. Žadeīta izmantošanas vēsture ir gadsimtiem sena. Turēt savā īpašumā žadeīta izstrādājumus bija, ir un būs prestiži, tā pat kā nekad netiks aizmirstas un noliegtas žadeīta ārstnieciskās īpašības, kas arī zināmas no seniem laikiem.

Žadeīts ir pusdārgakmens, ko rūpnieciskos apjomos iegūst vien dažās valstīs - Birmā, Ķīnā, Japānā, Gvatemalā, Meksikā, ASV, Kazahstānā un Krievijā - un izmanto galvenokārt dārglietu un suvenīru izgatavošanai. Šis akmens tiek uzskatīts par priekšteci visiem dārgakmeņiem, un tas simbolizē piecus galvenos tikumus: labdarību, pieticību, drosmi, taisnīgumu un gudrību. Ķīnas un Japānas imperatori valkāja žadeīta rotas, gulēja uz spilveniem, kas izgatavoti no žadeīta un ēda no traukiem, kas izgatavoti no žadeīta. Tādēļ žadeītu dēvē par imperatoru akmeni. 

Visaugstākās kvalitātes žadeīts, ko izmanto juvelierizstrādājumu radīšanā, tiek iegūts Birmā. Savukārt Krievijā, Borusskojas atradnē, Rietumsajānā, Hakasijas republikā, tiek iegūts viens no bāgātīgākajiem žadeīta akmeņiem pasaulē. Tā bagātīgo fiziski-mehānisko sastāvu ir apstiprinājušas trīs savstarpēji nesaistītas institūcijas Krievijā, ASV un Hongkongā. Hakasijas žadeīts tiek raksturots kā akmens ar neierasti augstu viskozitāti, to var sasmalcināt tikai ar dimanta urbjiem, tas nešķīst skābēs, saglabā savu integritāti plātņu biezumā līdz 0.4mm. Tam ir vāja siltuma un elektriskā vadītspēja, kā arī zems termiskās izplešanās koeficients. Hakasijas žadeīts atbilst pirmās klases radiācijas drošības standartam, kas nozīmē, ka atšķirībā no citiem akmeņiem, kas sastopami dabā, Hakasijas žadeīts satur praktiski 0% radiāciju un to var lietot bez ierobežojuma.

Neskatoties uz šīm fiziski-mehāniskajām īpašībām, augsto ķīmisko elementu un minerālu saturu, ilgus gadus Hakasijas žadeīta atradnēs tika meklēts augstākās raudzes žadeīts, kuru izmanto juvelierizstrādājumu rūpniecībā. Tikai salīdzinoši nesen Krievijas uzņēmums Hakasinterserviss, kam pieder ekskluzīvas tiesības veikt izrakumus Borusskoje žadeīta atradnēs, atklāja jaunas pielietošanas sfēras šim dārgajam akmenim. Izrādījās, ka "otršķirīgais" žadeīts, kurš nebija derīgs juvelierizstrādājumu rūpniecībai, ir piemērots apdares materiālu ražošanā, akvāriju un mīļdzīvnieku labturībai, un pats galvenais - pateicoties Hakasijas žadeīta ķīmiski-fiziskajiem rādītājiem, tas ir ideāli piemērots saunām un pirtīm. 

 

Par šo majestātisko akmeni ir sarakstīta grāmata "Мир жадеита" ("Žadeīta pasaule"), kuras autors ir Mihails Hroļenko (Михаил Яковлевич Хроленко) - uzņēmumu grupas Hakasinterserviss dibinātājs. Grāmatā ir apkopotas leģendas, mīti un tradīcijas; izklāstītas fiziskās un ķīmiskās žadeīta īpašības, aprakstītas tā maģiskās īpašības un zinātniski apzinātā akmens ietekme uz cilvēka organismu. Liela uzmanība grāmatā tiek pievērsta žadeīta pasaules tirgus īpatnībām, apkopoti teju 200 attēli ar unikāliem mākslas darbiem, pieminekļiem, kulta priekšmetiem un rotas lietām, kas izgatavotas no šī unikālā akmens. Grāmata ir kā ceļvedis plašajā žadeīta izzināšanas pasaulē ne tikai speciālistu vidū, bet jebkuram, kurš vēlas uzzināt vairāk par šo cēlo, majestātisko, mistisko imperatora akmeni. 

 

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz www.jadeite.lv obligāta.